Cestovný ruch

Ekonomické zmeny, zmeny životného štýlu a možnosť voľného pohybu ľudí, ktoré prinieslo rozširovanie EÚ, prispeli nemalou mierou k rozvoju cestovania a k stúpajúcemu významu cestovného ruchu ako priemyselného odvetvia.
Najnavštevovanejším regiónom sveta je Európa
Pokračujúca globalizácia a rast životnej úrovne budú podľa štúdie svetovej organizácie cestovného ruchu (WTO) prinášať stúpajúci záujem o cestovanie a vplyv cestovného ruchu na svetovú ekonomiku ďalej porastie.
Európa je najnavštevovanejším regiónom sveta s trhovým podielom vyšším ako 50 %. Vďačí za to hlavne širokej a rozmanitej ponuke destinácií, podpore obyvateľstva, rôznorodej kultúre a stúpajúcemu uvedomeniu a realizácií opatrení na zachovanie zdravého životného prostredia, ako nevyhnutného predpokladu kvalitného života.
Dopad cestovného ruchu na viaceré oblasti hospodárstva je dobre známy. Okrem priaznivých vplyvov na HDP výrazne prispieva k rastu zamestnanosti rôznych vekových a kvalifikačných skupín obyvateľstva. Podporuje vzdelávanie a mobilitu pracovných síl a má jeden z najvyšších potenciálov vo vytváraní pracovných miest v porovnaní s ostatnými odvetviami hospodárstva.
Rozvoj turizmu nie je možný bez ochrany prírody
Cestovný ruch vďaka angažovaniu veľkého počtu ľudí a nízkej náročnosti na suroviny generuje vysoký podiel pridanej hodnoty a priaznivo tak ovplyvňuje tvorbu HDP krajiny. Okrem spomínaných oblastí je cestovný ruch výrazný aj pri rozvoji malého a stredného podnikania, dopravnej infraštruktúry, stavebníctva, kultúry, vzdelávania, poľnohospodárstva a pri rozvoji vidieka. Je logické, že pre turistov atraktívne krajiny dlhodobo a systematicky investujú veľké finančné prostriedky do cestovného ruchu. Samozrejme, takéto investície sa bohato vrátia. Toto „priemyselné odvetvie“ má jedno zásadné pozitívum - nie je na rozdiel od klasického priemyslu výraznejšou záťažou pre životné prostredie.
Široký prierezový charakter cestovného ruchu a jeho vplyv na viaceré oblasti hospodárstva však nekončí len pri rýdzo ekonomických aspektoch. Enviromentálny dopad cestovného ruchu nadobúda dnes stále širší význam. Nejde tu len o ochranu vzácnych druhov rastlín a živočíchov, či prírodných území, ale rastie uvedomenie si významu komplexnej ochrany a starostlivosti o krajinu, vrátane eliminácie možných ohrození.
Príkladom takéhoto prístupu môže byť legislatívny rámec EÚ na ochranu a udržanie lokalít voľnej prírody a biotopov a vznik chránených území v členských štátoch (Natura 2000).
Rozmanitosť regiónov je potrebné zachovať
Rozvoj a zachovanie prírodnej kultúrnej krajiny úzko súvisí aj s posilňovaním pôvodných hodnôt v regiónoch a podpore miestnych kultúrnych tradícií. Tie majú význam pri budovaní miestnej identity a začleňujú jednotlivé regióny do vzájomne prepojených celkov. Pestrosť regionálnych kultúr vytvára zaujímavý celok, príťažlivý svojou rozmanitosťou. Priemysel cestovného ruchu je od rešpektovania zásad ochrany prírody a kultúrneho dedičstva výrazne závislý, preto sa ich podpora stala súčasťou stratégie rozvoja a trvalej udržateľnosti cestovného ruchu.
Vplyv cestovného ruchu na regionálny rozvoj vo všetkých jeho úrovniach – sociálnej, ekonomickej aj enviromentálnej zabezpečuje kvalitu života pre súčasné ale aj budúce generácie.
Podobne rozsiahly dopad na všetky oblasti hospodárstva, kultúry a krajiny ako takej nemá žiadne iné priemyselné odvetvie. Rastový potenciál a široký multiplikačný efekt cestovného ruchu robia z neho jednoznačne odvetvie budúcnosti.